Pamiatky
Kostol sv. Mikuláša
Rímskokatolícky Kostol sv. Mikuláša je najstaršou stavebnou pamiatkou v meste a najväčšou ranogotickou stavbou v Liptove. Bol postavený ako farský kostol pre obyvateľov blízkych dedín Vrbica, Okoličné, Ploštín, Palúdzka a Bobrovec. Napokon sám položil základy nového liptovského sídliska – Svätého Mikuláša.
Pongrácovská kúria
Pongrácovská kúria v blízkosti Kostola sv. Mikuláša je druhou najstaršou stavbou v meste. Patrila miestnym zemanom Pongrácovcom, ktorí ju v polovici 15. storočia spolu s kostolom nechali opevniť. Časť severného múru opevnenia sa vo dvore kúrie zachovala dodnes.
Prvý stoličný dom
Baroková budova prvého stoličného domu patrí medzi najvýraznejšie mikulášske domy. Je charakteristická mohutnou trojitou arkádou, ktorou vystupuje z radu ostatných domov na západnej strane hlavného námestia.
Župný dom
Bol postavený v rokoch 1778 – 1793 ako nové sídlo Liptovskej stolice. Jeho výstavbu realizoval banskobystrický staviteľ Peter Grossmann. Pôvodne jednoposchodová budova v barokovom slohu bola neskôr rozšírená a prestavaná na spôsob klasicistických župných domov.
Jezuitský kláštor
Výrazná barokovo-klasicistická budova jezuitského kláštora bola postavená v rokoch 1757 – 1764. Svojmu pôvodnému účelu však slúžila iba krátky čas.
Evanjelický kostol
Kostol bol vystavaný v rokoch 1783 – 1785 na základe Tolerančného patentu panovníka Jozefa II. K jednoduchej klasicistickej stavbe bola o sto rokov neskôr pristavená veža s tromi zvonmi. Umiestnená je na južnej strane a slúži i ako hlavný vchod do kostola.
Synagóga
Synagóga v Liptovskom Mikuláši patrí medzi najštýlovejšie a najväčšie na Slovensku. Bola postavená v rokoch 1842 – 1846 ako jednopodlažná klasicistická stavba s rovným trámovým stropom a strohým interiérom bez plastickej výzdoby. Súčasnú podobu získala po rozsiahlej prestavbe v roku 1906, ktorá sa realizovala podľa projektu budapeštianskeho architekta Leopolda Baumhorna.
Čierny orol
Budova známa ako Čierny orol patrí medzi najvýznamnejšie pamiatkové objekty v Liptovskom Mikuláši. Niekdajší zájazdový hostinec, v 19. storočí rozšírený o divadelné javisko, sa stal strediskom spoločenského a kultúrneho života v meste a svedkom viacerých historických okamihov slovenských dejín.
Gymnázium M. M. Hodžu
Secesná budova Gymnázia M. M. Hodžu patrí medzi architektonicky najvýraznejšie stavby v Liptovskom Mikuláši. Postavili ju v rokoch 1914 – 1916 na základe projektu budapeštianskych architektov Zoltána Bálinta a Lajosa Jámbora.
Kostol sv. Petra z Alkantary v Okoličnom
Gotický Kostol sv. Petra z Alkantary je dominantou východnej časti mesta Liptovský Mikuláš - mestskej časti Okoličné, ktoré bolo kedysi samostatnou obcou. Na brehu Váhu vyrástol v rokoch 1476 - 1492.
Kaštieľ Vranovo v Palúdzke
Počiatky kaštieľa siahajú do obdobia okolo roku 1500, keď bol malou pevnosťou s vodnou priekopou. Neskôr ho prestavali do renesančnej podoby. Kaštieľ sa do dejín zapísal ako miesto, kde bol v zime roku 1713 väznený legendárny zbojník a ľudový hrdina Juraj Jánošík.